Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Vaše osobní údaje chráníme.

NÁZORY

 

Krytí Enluxtra na území České republiky používá se jeden rok. 

Dole nabízíme osobní zkušenosti paní primářky a paní vrchní sestry Nemocnici v Mariánských Lázních po několika měsících používání krytí Enluxtra.

image002

image0042image0032

Rozhovor s pí primářkou MUDr. Jitkou Tomešovou, Ph.D.

a vrchní sestrou Kateřinou Galiovou

 

- Převazový materiál Enluxtra využíváte na Vašem oddělení již několik měsíců. Kterým pacientům indikujete tento materiál?  K čemu se vlastně využívá.

 

MUDr. Tomešová: „Enluxtru indikujeme pacientům s různými typy chronických ran, u kterých řešíme defekty opakovaně a nikdy nedošlo k úplnému zhojení, a jsou přijímány pro recidivující zhoršení defektů. Další indikací jsou pacienti s akutní pooperační ránou, u kterých nedošlo k objektivnímu zlepšení rány při používání jiného materiálu. “

 

- V průběhu těchto měsíců Enluxtru využívají několik pacientů.

Jaký je průběh léčby ran oproti materiálu, který byl využíván dříve?

 

MUDr. Tomešová: „Naše zkušenosti jsou prozatím pozitivní. U všech pacientů vidíme objektivní zlepšení – konkrétně vyčištění spodiny defektu, zmenšení velikosti a podporu granulace.“

 

- Jak byste zhodnotila spokojenost pacientů s Enluxtrou?

 

VS Galiová: „Již od prvního převazu pacienti pociťují obrovskou úlevu. Ti pacienti, kteří leží u nás na lůžkovém oddělení následné či dlouhodobé péče, jsou více pozitivně laděni, a to nejen kvůli ustupujícím bolestem, ale i díky jednoduchému postupu při převazu – žádné zdlouhavé aplikování mastí, připravování více druhů materiálů atd. Samotné převazování je jednoduché, nebolestivé. Spokojeni jsou v neposlední řadě i s rychlostí hojení jednotlivých ran – chronické či recidivující rány se nyní hojí velmi rychle, což dává pacientům pocit jistoty a především důvěry v Enluxtru.“

 

- Jak byste zhodnotila spokojenost zdravotnického personálu při práci s Enluxtrou?

 

VS Galiová: „Zdravotnický personál byl ze začátku na pochybách. Čím jednodušší je postup převazování, tím míň tomu naše sestřičky věří – velmi rychle se to obrátilo, když zjistily, že dochází k zázrakům (směje se). Již po prvních několika převazech s Enluxtrou byly sestřičky nadšené, nejen kvůli tomu, jak rychlý převaz je, ale i kvůli pokroku v hojení, který viděly, nebo kvůli časovému odstupu mezi jednotlivými převazy, který je s jinými materiály několikanásobně kratší. O to víc nás baví pořizování fotodokumentace.“

 

- Vezmeme-li v potaz finanční a časovou stránku léčby – jak hodnotíte současný stav?

 

MUDr. Tomešová: „Co se týče finanční ekonomiky, rozdíl je samozřejmě znatelný. Nejen proto, že se rána převazuje méně často, ale i proto, že není třeba využívat masti a další léčiva, jako tomu bylo dříve. Enluxtra si vystačí sama. Co se týče času, jsou tu dvě příznivá hlediska – zdravotnický personál je zatěžován převazy méně a co je nejdůležitější – rány se hojí mnohem rychleji. “

 

- V čem vidíte největší výhodu ve využívání převazového materiálu Enluxtra?

 

MUDr. Tomešová: „Výhodami je časová i finanční úspora, to je velmi znát. Ale největší výhodou je úleva ze strany pacientů. Rány jsou méně bolestivé, rychleji se hojí, celý proces hojení navozuje pacientům jistý pocit bezpečí, důvěry a psychické pohody. A to je pro nás to nejdůležitější. “

 

- Spolupráce se společností Enluxtra je velice efektivní. Plánujete spolupracovat dlouhodobě?

 

VS Galiová: „Já velmi doufám, že je před námi dlouhá a všestranně uspokojivá spolupráce. Snažíme se motivovat nejen lékaře na oddělení k indikaci tohoto převazového materiálu, ale i lékaře na ambulancích, kam dnes a denně dochází několik desítek pacientů s chronickými ranami na které je nejvíce vhodná právě Enluxtra. Pracujeme na co největší motivaci pacientů, a to ať už pomocí rozhovorů s lékaři a sestrami, tak i pomocí nově vytvořených edukačních materiálů, které si mohou pacienti odnést domů a v klidu a pohodlí se o tomto materiálu dozvědět co nejvíce. Následně se pacienti vrací k nám na ambulanci s žádostí o poukaz na Enluxtru. Půjde-li to takhle dál, jak všichni doufáme, bude spolupráce dlouhodobá.“

 

K tomu přidáváme názor pacientky, 

která byla léčena krytím Enluxtra.

rozhovor N 540 x 291

 

Paní N., (60 let), byla hospitalizována na LNP Mariánské Lázně pro recidivující bércové vředy na obou dolních končetinách. Při přijetí měla pacientka bolesti dolních končetin, kvůli ranám byla imobilní, ani psychicky ani fyzicky se necítila dobře. Enluxtra v době rozhovoru byla používána u paní 7 týdnů.

 

- Jaký je Váš celkový pohled na Enxluxtru?

 

Paní N: Je to velmi šikovná věc. Předtím, než jsem ji začala využívat, to bylo strašné. Nohy se mi nechtěly vůbec hojit, chodila jsem od doktoru k doktoru, už jsem nevěděla, co s tím. Snažila jsem se s tím naučit žít, říkala jsem si, že to třeba patří k cukrovce, kterou mám, ale nešlo to. Až teď chápu, že se s tím učit žít nebudu muset.

 

- Enluxtru Vám na rány přikládají již osmým týdnem. Než se tak stalo, měla jste bolesti. Jak je to vlastně v současné době?

 

Paní N: Ze začátku byl rozdíl minimální. Již při druhém převazu byl sice rozdíl znatelný na pohled, ale bolesti ustupovali prvních pár dní velmi pomalu. Během druhého týdne jako kdyby se stal zázrak, bolesti ustupovali každým dnem víc a víc, a dnes? Dnes jsem zcela bez bolesti.

 

- Při převazu Vám sestřičky rány ukazují, popisují. Je to veliký rozdíl nyní v porovnání se začátkem léčby?

 

Paní N: Ano. Rány jsou menší, jako kdyby se „stahovaly“. Nejsou tak moc povleklé jako dřív, bylo mi i nepříjemné se na to dívat. Teď jsou to takové čisté, celkově nohy vypadají lépe. Mají takovou zdravou barvu, a hlavně se už nedělají žádné nové rány.

 

- Jak celý proces péče o rány probíhá z Vašeho hlediska?

 

Paní N: Je to super. Předtím mi sestřičky převazovali ty nohy každý den. Teď to není vůbec nutné, Enluxtra tahá všechno špatné z rány. Teď stačí převázat jednou za týden. Sestřička přijde, ránu odkryje, zkontroluje, kolik toho čtvereček z rány „vytáhl“. Pak nohy očistí, Enluxtru přiloží, zaváže a je to. Až mě pustí domů, myslím, že to zvládnu lehce i já.

 

- Jak se dnes cítíte?

 

Paní N: Moc dobře. Už nemusím myslet jen na moje bolavé nohy, už se netočí všechno jen kolem ran, které mám na nohách. Nebolí to, hojí se to, můžu se na Enluxtru stoprocentně spolehnout. Jsem pozitivně naladěná, už se těším, až se mi nohy uzdraví úplně, což tímhle tempem bude raz dva.

 __________________________________

 

 Na území Spojených států krytí Enluxtra se používá již téměř 10 let. Krytí Enluxtra v USA nabízejí všichni distributoři a proplácejí všechny americké pojišťovny. Zde jsou zkušenosti amerických lékařů,

 

____4311899

Caroline Fife, MD
Primářka Oddělení pro hojení ran, Nemocnice St. Luke´s, The Woodlands, Texas, USA

Jeden z hlavních problémů, se kterým se při hojení ran potýkáme je nutnost udržet ránu vhodně zvlhčenou – aby nebyla příliš vysušená ani příliš mokrá. Pokaždé, když rána změní svůj charakter a tím pádem i požadavky na prostředí, ve kterém se nachází, jsme nuceni změnit typ obvazového materiálu, což je nehospodárné. Obvaz ENLUXTRA je schopný se přizpůsobit změnám v množství tekutiny, kterou rána produkuje a je díky tomu příjemnější pro pacienta. Zároveň se velmi lehce používá. Pro pacienty je často výměna obvazů stresující. Obvaz ENLUXTRA se na ránu nelepí a jeho aplikace je tedy komfortnější a jednodušší.

ENLUXTRA je také lepší ve srovnání s výrobky na buněčné bázi – tzv. syntetickou kůží, která stojí stovky dolarů a používá se, aby se zamezilo chirurgické aplikaci kožních štěpů. Bohužel pokud jsou příliš vlhké nebo příliš suché nesplňují už svoji funkci. Biologické výrobky používám od roku 1998 a za tu dobu jsem stihla vyzkoušet všechny obvazové materiály na trhu tak, abych našla ideální řešení, kterým se stala právě ENLUXTRA. Zároveň je levnější než veškeré materiály, které jsem do té doby využívala.

 

____8417660

 

Dr. Randall Wolcott, M.D.
Jihozápadní regionální centrum pro péči o rány, Lubbock, Texas, USA

Zaznamenali jsme pozoruhodná zlepšení stavu rány. Obvaz prokázal vynikající vlastnosti zejména v péči o kůži bezprostředním okolí rány. Odstranění obvazu bylo bezbolestné. Z naší zkušenosti navíc tento obvaz minimalizuje tvorbu biofilmu, čímž se snižuje nutnost provádět chirurgické zákroky odstraňující nekrotické tkáně. Měli jsme slibné výsledky s dlouhodobým použitím u pacientů s mírným množstvím výtoku při výměně jednou týdně. Jedině tento obvaz výrazně zjednodušil péči o rány a dovolil využívat jednoho typu krytí pro více typů ran – vykazujících jak minimální, tak těžkou exsudaci. Obvaz ENLUXTRA umožnil poskytovat konzistentně kvalitní péči během celého průběhu léčby na klinice tak v domácím prostředí.

 

____4913016

Gary Rothenberg, DPM, CDE, CWS
Vedoucí školitel postgraduálního vzdělání, lékař s atestací v podiatrii, Miami, Florida, USA

Certifikován Americkou radou podiatrické chirurgie a Americkou radou podiatrické ortopedie

Obvaz ENLUXTRA zjednodušil v mnoha ohledech naše protokoly péče o rány. Je to všestranný a účinný obvaz, který má použití pro mnoho různých typů ran. Některé z našich nejlepších výsledků jsme zaznamenali při použití krytí ENLUXTRA v kombinaci s pokročilými biologickými přípravky pro léčbu diabetických a venózních vředů.  

 

12

Narek Garukyan DPM 

Oddělení podiatrické medicíny a chirurgie 
Woodland Hills Medical Center, Californie, USA

 Samozřejmě, že jsme skeptičtí ke každému novému produktu, který přichází na trh. Pokud ale produkt přináší konkrétní klinické důkazy, skepticismus se rychle mění v důvěru. Obvaz ENLUXTRA je jednoduchý, ale vědecky pokročilý a účinný, což je kombinace, která podle mého názoru změní každého skeptika na obhájce.

     ____461856

Dr. Alison Garten, DPM, CPed
Místopředseda Americké asociace lékařek v podiatrii (AAWP)

Centrum klinické medicíny Kaiser Permanente Capitol Hill, Washington, USA

ENLUXTRA používám téměř rok. S tímto výrobkem mám zatím jen pozitivní zkušenosti. Dříve bylo obtížné se rozhodnout, který ze všech produktů, které jsou na trhu, budu používat, protože jich je opravdu hodně. Nyní mám ale přístup ke krytí, které dokáže cokoliv. ENLUXTRA má výborné absorpční schopnosti, podporuje autolytický debridement nekróz, a může být ponechána na ráně déle než většina obvazů. Pacientům vyhovuje, protože je obvaz snadno použitelný, velmi cenově dostupný a hojí rány rychleji. Na základě mých klinických zkušeností s krytím ENLUXTRA jej určitě mohu doporučit k zaražení do rutinního protokolu péče o rány.

 

 ____8188176

Alex Reyzelman,
Lékař podiatrie, Bay Area Foot Care;
Ředitel Centra pro léčbu a zachování končetin;
Docent, Katedra medicíny, Kalifornská škola podiatrické medicíny, Univerzita Samuela Merritta

ENLUXTRA je „chytrý obvaz“, který lze použít na různých typech ran jako jsou vředy diabetické nohy, dekubity, venózní vředy nohou a pooperační rány. Obvaz dokáže absorbovat velké množství exsudátu a zadržet jej uvnitř obvazu. Tím vytváří v ráně vhodné prostředí pro autolytický debridement. Byl jsem ohromen množstvím exsudátu, který ENLUXTRA dokáže absorbovat zejména u vysoce exsudujících žilních vředech nohou. Také mě překvapilo použití obvazu u suchých ran, které dokáže efektivně zvlhčovat. ENLUXTRA se dokáže přizpůsobit různým typům ran vysokých i nízkým množstvím exsudátu a tím nastartovat efektivně proces hojení.

 

____2143007

Michael Rothstein
Škola podiatrické medicíny v New Yorku

Používám obvaz ENLUXTRA téměř rok s velmi dobrými výsledky. Uvedu jeden příklad z praxe - můj pacient trpěl ránou s nadměrným množstvím exsudátu spojeným s intenzivním zápachem, což vyžadovalo každodenními výměny obvazu. Měl těžké cévní vředy na obou dolních končetinách v důsledku trojité tibiální osteotomie na obou nohou. Zkoušel jsem jiné obvazy bez zlepšení stavu. Od doby, kdy jsem začal používat obvaz ENLUXTRA, bylo možné přejít na změny obvazu jen dvakrát týdně a došlo k minimalizace zápachu. Pacient je spokojený a rána se hojí natolik dobře, že je možné přistoupit k aplikací kožního štěpu.

 

 

Tady jsou odpovědi na obecné dotazy, otázky o samotném krytí, o poukazu a o možnostech získat krytí Enluxtra. Nebo můžete jít rovnou k nákupu.

 

Přejeme vám pevné zdraví.